Inteligentny budynek
Inteligentny dom to nowoczesne rozwiązanie, które zdobywa coraz więcej zwolenników, nie tylko dlatego, że jest ciekawym gadżetem, ale przede wszystkim dlatego, że czyni nasz dom bezpiecznym, oszczędnym oraz przyjaznym dla mieszkańców. Popularność systemów inteligentnych budynków wzrasta również dzięki coraz niższym kosztom ich instalacji.
Inteligencja budynków to oszczędzanie czasu, w pewnym sensie dom myśli za nas. Inteligentny system reaguje na warunki zewnętrzne i w ten sposób zmniejsza zużycie prądu i koszty eksploatacji. Oprogramowanie sygnalizuje bowiem sytuacje, które mogą nas narazić na niepotrzebną stratę energii. Dzięki temu zapobiegniemy na przykład pracy ogrzewania przy otwartym oknie czy podlewaniu ogrodu w deszczowy dzień. Wykorzystując odpowiednie interfejsy do systemu można podłączyć praktycznie wszystkie urządzenia elektroniczne, poczynając od ekspresu do kawy, a kończąc na zaawansowanym systemie kina domowego. Zintegrowanie systemu z oświetleniem pozwala na znaczną oszczędność energii np. automatyczne wyłączanie świateł gdy nie ma nikogo w pomieszczeniu, czy zmniejszenie natężenia oświetlenia. Możemy także podzielić nasz dom na strefy i w zależności od tego, gdzie najczęściej przebywamy, odpowiednio ogrzewać lub chłodzić pomieszczenia. Dzięki temu można osiągnąć oszczędności materiału opałowego do 40%.
Ogromnym atutem zastosowania systemu domu inteligentnego jest zwiększenie bezpieczeństwa domowników poprzez automatyczne rozpoznawanie i reagowanie systemu na sytuacje mogące zagrażać mieszkańcom lub budynkowi. Na przykład gdy w wyniku zagrożenia pożarem uaktywnione zostaną czujki dymu, system uruchamia wszystkie zaprogramowane działania. Włącza alarm, otwiera okna, rolety i zamki w drzwiach, a także odcina dopływ gazu. Specjalnie ustawione oświetlenie wyznacza z kolei domownikom drogę do wyjścia.
Dzięki odpowiednim aplikacjom możemy sterować naszym domem nie tylko kiedy w nim jesteśmy, ale także na odległość używając telefonu komórkowego czy tabletu. Podczas wyjazdu czy wakacji możemy symulować naszą obecność w domu np. poprzez włączanie światła, czy podnoszenie rolet. Zintegrowany system monitoringu pozwala kontrolować, co się dzieje w domu i jego otoczeniu. Jeżeli dodatkowo zintegrujemy system z modułem GPS, dom wykryje gdzie obecnie się znajdujemy i uruchomi sekwencje wcześniej zaprogramowanych zdarzeń np. przygotuje dom na nasz powrót odsłoni rolety, otworzy okna, włączy muzykę i zaparzy naszą ulubioną kawę.