Systemy tłumaczeń symultanicznych
Tłumaczenia symultaniczne to najczęściej stosowany typ obsługi językowej wielojęzycznych konferencji, kongresów, obrad, seminariów, szkoleń i spotkań. Polega on na tłumaczeniu wypowiedzi prelegenta na bieżąco, w czasie rzeczywistym.
Do płynnego i bezproblemowego przebiegu tłumaczeń niezbędny jest zatem zespół profesjonalnych tłumaczy ale też wysokiej klasy sprzęt techniczny.
Działanie systemu opiera się na doprowadzeniu sygnału z mikrofonu mówcy poprzez tzw. jednostkę centralną, do umieszczonych w kabinach dźwiękoszczelnych, pulpitów tłumaczy następnie wszystkie wersje tłumaczenia drogą bezprzewodową docierają do odbiorników podczerwieni, w jakie wyposażeni są uczestnicy konferencji.
Podstawowe zadania systemu do dystrybucji tłumaczeń to:
- zapewnienie tłumaczom komfortu pracy (kabiny tłumaczy, pulpit tłumacza z funkcjami odsłuchu prelekcji z poszczególnych kanałów)
- dystrybucja tłumaczeń językowych uczestnikom konferencji, w tym celu stosuje się bezprzewodowe odbiorniki z zestawami słuchawkowymi, na których uczestnicy ustawiają żądany kanał językowy
tajność tłumaczonych informacji – systemy na podczerwień gwarantują bezpieczeństwo przekazywanych treści